Home / Life & style  / Art & Books  / 5 knih, které si přečíst o ženství

5 knih, které si přečíst o ženství

Darujte 8. března zajímavý titul o ženství své oblíbené bytosti

Tento pátek je MDŽ. V minulosti to znamenalo obligátní karafiát, po revoluci se svátek, který lidem evokoval socialismus, raději moc nepřipomínal. Slavit Mezinárodní den žen je teď zase cool, protože feminismus je momentálně jedním z populárních společenských témat. Každý má na něj většinou jasný názor. Pro nás symbolizuje především rovné příležitosti a respekt k odlišnostem, nikoliv vnucené společenské normy.

Proč je Mezinárodní den žen svátkem, za který bychom měli být vděční? V roce 1908 se 8. března v New Yorku konalo velké shromáždění za volební právo žen. Poprvé bylo MDŽ slaveno o rok později, v Evropě až od roku 1911. Mezi jeho cíle bylo vždy volební právo žen. Děkujeme, že můžem, chtělo by se zvolat.

Karafiát ne, raději knihu

 

Deborah Cameron: Mýtus o Marsu a Venuši

Tuhle knihu bychom chtěli koupit v desítkách exemplářů a rozesílat ji vybraným jedincům. Všem těm, kteří tvrdí, že malé dítě musí být hlavně s matkou (a otec má vydělávat peníze). Že žena má používat lsti, protože „to víte, takoví jsou chlapi“. Konečně je to také adekvátní odpověď těm, kteří argumentují biologickými rozdíly mezi ženou a mužem. Díky knize můžete o genderu přemýšlet mnohem zajímavěji než jen v rámci stereotypů a mýtů.

 

 

Naomi Wolf: Mýtus o kráse

Stěžejní literatura pro ty, kdo se snaží v zorientovat v tom, zda je krása žen společenský konstrukt, nebo něco, co vnímáme přirozeně. Jak vůbec objektivně zhodnotit, kdo je hezký? Řada tezí, které Naomi Wolf předkládá, už dnes nejsou nijak revoluční, ale výzkum o kráse, který provedla v Americe v 90. letech, je stále důležitým zdrojem informací o tom, jak je mýtus krásy využíván v marketingu. Pokud se díváte do zrcadla a cítíte se někdy méněcenní, nabízí vám kniha svou konejšivou náruč.

Emily Nagoski: Come as You Are

Tahle kniha je bestseller nejen kvůli tématu, které je zkrátka „hot“. Autorka totiž používá místo vědeckého diskurzu květnaté metafory, ze kterým vám může být někdy trapně. Faktem ale zůstává, že titul pomohl rozvířit stojaté společenské vody na téma ženské sexuality. Nastiňuje totiž, že žena nutně netouží být v sexu pasivní kořistí, která „dává“. Má vlastní potřeby, o kterých se po dlouhé roky nebylo vhodné zmiňovat. Pokud obě strany souhlasí a je praktika legální, neexistuje nic jako „správná“ sexualita. Velmi důležité také je, že Nagoski hovoří o vlivu stresu na ženskou sexualitu i o stereotypních představách dívky, která má být upjatá a stydlivá.

Chimamanda Ngozi Adichie: Feminismus je pro každého

Pokud jste se k tomuto článku dostali náhodou nebo si chcete přečíst jedinou knihu, pak se přimlouváme právě za tuhle. Přesně formuluje náš postoj, už proto, že její autorka, nigerijská spisovatelka, se snaží o lepší svět pro všechny. Pochopila už jako dítě, že když se pokusila nahlas říct svůj názor, ihned to schytala. Místo boje proti ženám či mužům ale Chimamanda Ngozi Adichie nabízí cestu sblížení.

Mirek Vodrážka: Rozumí české ženy vlastní historii?

Popravou Milady Horákové skončil prvorepublikový feminismus, na který jsme po revoluci nedokázali navázat. Taková je zjednodušeně myšlenka autora, který ve své knize poukazuje na řadu minulých i současných ženských mýtů v politickém kontextu. Čtení pro všechny, kdo chce pochopit feminismus právě v českém prostředí.

foto: Thougth Catalog; Unsplash

anit@fashionbook.cz