Home / Life & style  / Digitální odvykačka

Digitální odvykačka

3 věci, které vás zbaví závislosti na telefonu.

„Hele mě ten Facebook už vůbec nebaví. A Instagram už je taky o ničem,“ slýchávám často od svých kamarádů. Tak proč nedáme telefon celý den z ruky, večer nám ozařuje obličej ve tmě, než usneme a ráno je to první, do čeho koukáme po otevření očí? Je to závislost na telefonu!

 

Dokážete si připustit, že jste na něm závislí? Schválně, podívejte se do aplikace „Nastavení“ a sekce „Čas u obrazovky“, kolik hodin denně strávíte s telefonem v ruce a jaké aplikace během této doby nejčastěji používáte? Co kdybyste těch 7 hodin na Instagramu týdně využili k něčemu užitečnějšímu. A že pro vás večer není nic tak lákavého jako zevlovat na gauči s telefonem v ruce? To není náhoda. Pokud se chcete dozvědět více koukněte se na krátké video.

 

Nastupte na léčbu:

1. VYPNĚTE SI NOTIFIKACE
A tím nemyslím pouze vyskakující bannery na obrazovce, ale i ta červená čísla v pravém horním rohu aplikací, které v našem mozku spouští informaci „halóóóó, někdo s tebou chce komunikovat“.
(návod pro iPhone: aplikace Nastavení – oznámení – postupně otevřete všechny aplikace a vypněte všechny notifikace deaktivací tlačítka povolit oznámení)

2. NASTAVTE SI ČERNOBÍLÝ DISPLAY
Ano, právě barvy můžou zato, že nemůžeme odtrhnout od telefonu a všech aplikací pozornost. S černobílou teprve začne ta správná odvykačka.
(návod pro iPhone: aplikace Nastavení – obecné – zpřístupnění – přizpůsobení displeje – filtry barev – stupně šedi)

3. KONEC NEKONEČNÉMU OBSAHU
Na první stránce telefonu si nechte pouze nezbytné aplikace jako je počasí, budík, fotky, Uber a další. Aplikace, které mají nekonečně načítající se obsah přesuňte na poslední stránku svého chytrého telefonu.
(návod pro iPhone: na jedné z aplikací podržte prst déle než 2 vteřiny, aplikace se rozkmitají a objeví se na nich v levém horním rohu křížek – poté budete moci jednu po druhé přesunout na žádoucí místo.)

Vydržte to týden a porovnejte čas u obrazovky s tím předchozím.

Hodně štěstí!

foto: Unsplash

nikola.lorinczova@piaristi.cz