Home / Life & style  / Projects  / Pohádka 1000 a 1 kravaty

Pohádka 1000 a 1 kravaty

Kravata jako objekt, jako symbol, jako umělecké dílo a hlavně jako hra. Editorial Fashionbook.cz ve spolupráci s módním domem Hermès a nejlepší českou dekor stylistkou Klárou Tománkovou boří předsudky o nudném doplňku pro kancelářské krysy.     Kravata

Kravata jako objekt, jako symbol, jako umělecké dílo a hlavně jako hra. Editorial Fashionbook.cz ve spolupráci s módním domem Hermès a nejlepší českou dekor stylistkou Klárou Tománkovou boří předsudky o nudném doplňku pro kancelářské krysy.

 

HERMES1

 

Kravata je značkou moci, svazujícího outfitu do kanceláře, formální události, sexismu, nadvlády…V Iránu je od roku 1979 dokonce  prodej kravat jako symbolu západní kultury zakázán, ačkoliv se tento předpis velmi často porušuje.

 

Tento módní doplněk slouží také jako kronika různých historických epoch. V 17. století to byl obyčejný šátek na krku chorvatských vojáků, který se zalíbil francouzským aristokratům, a tak se kravata dostala do širšího povědomí. Samotné označení „cravat“ se odvíjí od ostrova Hvar. Masově se začaly vyrábět až okolo roku 1864, v 20. letech minulého století vznikaly první kravaty navržené módními designéry.

 

HERMES2

 

Spisovatelka George Sand nebo herečka Marlene Dietrich je nosily jako znak své emancipace. Americký prezident Ronald Reagan nosil pouze jeden typ kravaty celé své volební období, Bill Clinton jí zase dostal jako dárek od Moniky Levinsky.

 

HERMES3

 

Mimochodem, lokace našeho módního editorialu svým tvarem připomínala jak Oválnou pracovnu, tak katedrálu i kreace režiséra Michela Gondryho zároveň. Tento snový prostor pod názvem Dilmah t-boutique najdete v pražské pasáži Broadway, Na Příkopech 31, Praha 1. Když tu zrovna nefotí Fashionbook tým, tak zde seženete nejchutnější čaje Dilmah, které si zde můžete v klidu vypít i nakoupit. Jako podzimní bonus tu mají čokoládové cupcaky s krémem Earl Grey. Prostě zhmotněný sen v mrazivém podzimním dnu, ale teď zase zpátky ke kravatám.

 

HERMES4

 

HERMES5_2

 

HERMES6

 

HERMES7

 

HERMES8

 

HERMES9

 

V současné době už nosit kravatu není společenskou nutností, předepsaná je pouze ve formálním a business dress-codu. Díky tomu se na ní můžeme dívat jako na předmět, který díky svému tvaru a materiálu může sloužit k řadě rozličným hrátkám. Coby záložka do knížky, čelenka, dekorace kožené bundy, zajíček, zmrzlina...

 

HERMES10

 

Královna českého styling dekoru Klára Tománková se svou asistentkou Dianou Makarovou vytvořily z Hermès kravat několik variací, další si můžete klidně vyzkoušet sami.  O tom, jakou zábavu s kravatami můžete zažít, vás přesvědčí i aplikace Tie Break, která skoncuje se zoufalstvím z každodenního vázání. Kromě toho tu na vás čekají arkádové hry, komiksy, příběhy a překvapení.

 

HERMES11

 

HERMES12

 

HERMES13

 

foto: Martin Faltejsek

dekor styling: Klára Tománková a Diana Makarova

make-up: Magdalena Starková/ Douglas Make-Up Artist

styling: Anit

modelové: Klára a Martin/Supermoda Managment

poděkování: Dilmah t-boutique, Eva Moravcová, Lucie Kocman, Kitti Nedvědová , Jana Pakočka

anit@fashionbook.cz