Home / Life & style  / Projects  / eWangelium s Anežkou

eWangelium s Anežkou

Není lepší možnost, jak poznat Anežku Hoškovou, než během odpoledne na Olšanském hřbitově u focení a malé placatky rumu na zahřátí, protože při zemi už se plazí nefalšovaný zimní chlad.     Pokud jste z Prahy a sledujete

Není lepší možnost, jak poznat Anežku Hoškovou, než během odpoledne na Olšanském hřbitově u focení a malé placatky rumu na zahřátí, protože při zemi už se plazí nefalšovaný zimní chlad.

 

anezz

 

Pokud jste z Prahy a sledujete kulturní dění a výtvarnou a hudební scénu, pak musíte tohle jméno zákonitě znát. Anežka a její bratr Jakub Hoškovi jsou srdcem kolektivu AM 180, který se už dobrých pár let v duchu DIY přičiňuje o čilé dění na poli alternativní kultury – výstavy, koncerty nebo třeba jeden z nejznámějších alternativních festivalů ve střední Evropě – Creepy Teepee.

 

detail

 

Anežka má nezaměnitelný styl: na první pohled se liší od lidí, kteří se kolem nás pohybují sem a tam městem. Vyjadřovat se oděvem a odlišovat se ji provází už od školních let. Nejde o lacinou touhu šokovat, ale o sebevyjádření, stejně jako když maluje obrazy, plné symboliky. Anežčina témata jsou spjata s duchovní symbolikou, již mísí s popkulturními a postinternetovými odkazy. Je v nich mystika, magie, ale zároveň přiznaná ironie a nadsázka. Jako by přesně uměla vystihnout současnou generaci, pro niž může být virtuální svět novým druhem náboženství. Ale neposmívá se a neodsuzuje – spíše vytváří vlastní svět plný svébytné symboliky, kterou je zábavné rozklíčovávat. Mezi jednu z aktivit AM 180 patří mimo jiné také organizování sérií „Cut Club“, jež pod vedením Nik Timkové představují mladé tvůrce na rozhraní módy a umění. Zároveň by sama Anežka ráda svou tvorbu rozšířila i do oblasti designu oděvu – šaty jako plátno nebo malé kolekce navazující na její performance a doplňující je, zase další kousek do mozaiky, z níž Anežka tvoří svůj svět.

 

IMG_8787

 

Propojení kolekce Alexandra Wanga pro H&M s Anežkou pro mě byla výzva – rukopis a prezentace kolekce jsou natolik silné, že mě lákalo posunout ho zase trošku dál, někam, kde sportovní bunda a dres mohou být nositeli ženskosti a ornátem ženy-čarodějky.

 

IMG_8994

 

Sledovat Anežku, jak si maluje obličej, je jako dívat se na malíře, který právě vytváří umělecké dílo – její prsty a cit pro míchání a nanášení barev jsou o několik úrovní jinde. Ačkoli její mejkap může působit metalově, je ženský a naprosto přirozený. Je to Anežka. Světlo pomalu odchází a my mluvíme o tom, co Anežka chystá a na čem pracuje – vypráví nám o svém dlouhodobém projektu „Analog Witch“, který propojuje její velkoformátové malby a performance, kde se Anežka rituálně mění za pomoci kostýmů, objektů, dlouhých napletených pramenů vlasů a působivého líčení v mytickou bytost – Medúzu. Tato její aktivita by se měla rozvinout do dalších site-specific performance se zapojením světelných instalací, hudby, obrazů a vlastních kostýmů.

 

IMG_9109 copy

 

Myslím, že v současnosti na české výtvarné scéně nenajdete bytost podobnou Anežce a že stojí za to se nechat inspirovat a ochutnat kousek z její imaginace. Není vyloučeno, že i vy v sobě objevíte mytickou ženu a čarodějku.

 

IMG_9197

 

Kde Anežku potkat a na co se těšit se dozvíte na facebookové stránce kolektivu AM 180  a s jejím dílem a aktivitami se můžete seznámit na:

 

https://www.flickr.com/photos/anezkahoskova
https://www.facebook.com/pages/Anezka-Hoskova/179221478807154?fref=ts
https://www.facebook.com/am180gallery?fref=ts
https://www.facebook.com/clubcutclub?fref=ts
https://www.facebook.com/creepyteepeefestival?fref=ts

 

FOTO, LOKACE: JULIE HRNČÍŘOVÁ 

MODEL, MAKE-UP: ANEŽKA HOŠKOVÁ
TEXT, STYLING, PRODUKCE: JANA PATOČKOVÁ
Poděkování: H&M za zapůjčení oblečení, A.M.180 collective

david.jendrejcik@gmail.com