Home / Life & style  / Art & Books  / Beta muži v Hollywoodu

Beta muži v Hollywoodu

Prostě kluci, co si s náma rozumějí.

Tom Hardy, Chris Pratt nebo Channing Tatum. Hollywood je plný nového typu herce i filmového hrdiny – seznamte se s beta muži! Budete je mít opravdu rádi a doufejme, že tu s námi dlouho zůstanou.

Rok 2015 je pro ženy naprosto úžasná doba. Během festivalu v Cannes se nediskutovalo o ničem, nebo spíš o nikom víc. Zásadní mainstreamová oborová periodika jako Hollywood Reporter nebo Indie Wire už na svých stránkách řešily všechno: genderově asymetrické honoráře (muži samozřejmě dostávají mnohem víc peněz bez zjeveného důvodu), asymetrické stárnutí herců (víte, že 37letá Maggie Gyllenhaal je podle filmového studia „příliš stará“ na to, aby hrála milenku 55letého kolegy?) nebo otázku, proč si většina áčkových hereček nakonec založí vlastní produkční firmu (odpověď: aby vytvářely pro sebe i ostatní nestereotypní ženské role).

Nejsme naivní, světová média si gender jako téma nevybírají jen z altruismu. Ta videa a články totiž patří k nejsledovanějším a nejčtenějším. Možná právě proto je nová generace herců jiná než ta předchozí. Žádní staří mládenci lovíci už patnáct let pouze dvacetileté modelky, lamači dívčích srdcí schovávající svoji skutečnou sexualitu hluboko ve skříni nebo takoví, kteří si myslí, že jim „hezká a chytrá manželka“ vyhraje volby (vidíme tě, Georgi Clooney). Nové filmové hvězdy jsou prostě čím dál víc úplně obyčejně fajn. Ve filmech stále krotí raptory nebo vraždí hajzly v poušti, ale během rozhovorů bychom o nich nikdy neřekli, že jsou macho. Doba alfa chlapáctví a neupřímného skákání po gaučích Toma Cruise už je nenávratně v čudu.

Citlivý kluk s maskou magora

Tom-Hardy--Empire-Magazine_article_story_large

Sám sebe jednou označil za beta muže a po skončení natáčení nechal v karavanu Charlize Theron svoji fotku se vzkazem: Jsi největší osina v zadku, ale taky jsi fakt hustá a budeš mi vlastně dost chybět. Během tiskové konference k Mad Max: Fury Road prohlásil, že měl velkou radost, když zjistil, s kolika ženami bude ve filmu hrát. Kdo trochu víc sledoval velmi náročný několikaměsíční vznik Mad Maxe v namibijské poušti ví, že nic neprobíhalo idylicky. Tom Hardy a Charlize Theron si rozhodně mezi záběry nepadali kolem krku. Theron si o něm myslela, že je opravdu blázen, což se mu asi stává často. Předtím zahrál nejnebezpečnějšího britského vězně Charlese Bronsona tak, že se ho báli i na place. Tenhle samozvaný „buržoazní klučík z Londýna“ drsné chlapy ve svých rolích napodobuje, jak se nejlépe dá. Zjistil totiž, že o citlivé muže s divadelní průpravou zájem prostě není a tak se do hraní vzteklých magorů rozhodl investovat veškerý svůj talent s tím, že mu později někdo třeba dá i jinou roli. „Nikdo si mě nevšiml, dokud jsem nenasadil masku: tedy nenabral svaly a nezačal se před kamerou chovat agresivně,“ řekl o Hollywoodu. Přitom právě o vlastním strachu mluví často. V rozhovoru pro Esquire Hardy prozradil, že ho přepadá panika z opravdových testosteronových mužů a to taková, že nemůže zajít ani do posilovny. Fascinující paralela – jeho Max také utíká před toxickou maskulinitou, a to přímo šíleně. Naplnit přetrvávající machistickou hollywoodskou představu o opravdovém mužství je prostě extrémně těžké i pro Toma Hardyho.

Pohodář s pekáčem

la-et-mn-magic-mike-xxl-trailer-channing-tatum-bomer-manganiello-20150204

Nevíme, zda stejná dilemata řeší i pětatřicetiletý Channing Tatum. V každém případě se tento měsíc klidně zúčastnil gay pride pochodu s duhovým šátkem okolo krku a druhý den udělal jedné šťastné dámě lap dance v Las Vegas jen tak. V posledním filmu Magic Mike XXL hraje striptéra, kterého pimpuje Jada Pinkett Smith. Je spokojeně ženatý a svoji malou dceru nosil jako miminko pro změnu v růžovém šátku obmotaném kolem svého opěvovaného těla. S manželkou se potkali ve filmu o tancování, které miluje. What’s up reddit, Chan here… odstartoval skromně svůj nedávný ultra populární celebrity chat na webu Reddit. Prozradil v něm, že svému penisu říká Gilbert, relaxuje na Pinterestu, a že jeho nejzajímavější zážitek bylo, když si musel dojít na velkou v Grónsku: „Zmrzlo, ještě než dopadlo na zem.“ A internet ho za to miluje. Tatum totiž působí jako největší pohodář. Chce rozdávat radost (to o něm říká i Jada Pinkett Smith) a smát se s ostatními, klidně na svůj účet. A hlavně zná dobře svoje fanoušky (holky a gayové) a je mu úplně jedno, co si o něm kdo myslí.

Bimbo feminista

jurassic-world-chris-pratt1

Stejně tak filmoví diváci a divačky nedají dopustit na Chrise Pratta, který absolvoval poměrně zajímavou sérii tiskových konferecí s nejúspěšnějším filmem poslední doby Jurassic World. Svoje limity tušil a tak 36letý rodák z Minnesoty publikoval na Facebooku omluvu předem. „Upřímně se chci omluvit za všechno, co nakonec omylem řeknu během následujícího #JurassicWorld press turné. … Nebudu si vymýšlet žádné výmluvy. Jsem prostě hloupý. Úplně jednoduše hloupý. Snažím se. OPRAVDU se snažím!“ Nakonec během rozhovorů ke zděšení svého píáristy prozradil, že mu nadváha přivodila impotenci. Pak zase prohlásil, že mu vyrýsované tělo nastartovalo kariéru stejně jako některým ženám, a že by se obě pohlaví měla objektivizovat ne méně, ale stejně. Yikes. Ale hej, přesně za tohle se přece omluvil předem! Pratt si schovává pro každého něco. Na tohohle nekňubu mohou divačky šišlat jako na roztomilé děcko, pomalu ho v hlavě vysvlékat z trička propoceného od těžké dinosauří práce, a i když někdy mele úplně z cesty, je radno ho velmi pozorně poslouchat. Třeba minulý týden vyhrál cenu s nejvíc alfa názvem – Guy’s Choice Award – ale bral ji vážně asi jako Indominus Rex jeho krotile raptorů. Poděkoval klukovi, co mu nastřikuje opálení, i tomu, co mu hlídá děti a nakonec řekl, že tuhle chvíli věnuje rovnoprávnosti, “společenské, ekonomické a politické,” protože jeho život řídí ženy – manželka, manažerka i kolegyně Zoe Saldana, se kterou právě dotočil. A to je v pohodě. A aby toho nebylo málo, právě Pratt dostane jako první chlap v dějinách kinematografie menší honorář než jeho ženská co-star Jennifer Lawrence za sci-fi Passengers.  A to je taky v pohodě.

Král

Premiere of 'Mad Max: Fury Road'

Premiéra australského postapokaliptického akčňáku Mad Max: Fury Road v Cannes debatu o feminismu ve filmu už jen stvrdila. Proto má 70letý režisér George Miller zvláštní postavení i zde. Považujeme ho za zásadní feministický vzor pro všechny muže nejen v oboru. Ve čtvrtém díle jeho kultovní série se vedle sebe objevili dva výborní herci – osmatřicetiletý Tom Hardy a o dva roky starší Charlize Theron. Někteří fanoušci (mužský rod) předchozích tří snímků to nevydýchali a hlasitě si stěžovali. Na co? Imperator Furiosa je narozdíl od Maxe hybatelkou děje, dostala scénář s mnohem víc textu, lepší místo na plakátu, a aby toho nebylo málo, i mnohem přesnější mušku. A to má jenom jednu ruku. Mad Max: Fury Road sleduje příběh válečnice, která zpytovala svědomí a rozhodla se konat dobro. Na cestu za vykoupením ze svých hříchů kromě skupiny mladých otrokyň přibere i jednoho muže, taktéž uprchlého otroka – rozuměj Maxe. Miller, který je i spoluautor scénáře, si na plac přizval dramatičku Eve Ensler (Monology vagíny), aby se nedopustil zbytečných stereotypů při zobrazování ženského utrpení. Nutno podotknout, že snímek stříhala Millerova manželka Margaret Sixel právě proto, že nikdy předtím akční film nestříhala. „Řekla mi, že mi pomůže, abych se ze sebe neudělal idiota, a to se povedlo,“ představil ji na tiskové konferenci v Cannes. V rozhovoru pro Vanity Fair režisér pak prohlásil, že si nemůže pomoci – být feministou je pro něj už naprosto přirozené. Beta král se totiž rád obklopuje inteligentními ženami: ne proto, aby si jako Immortan Joe pěstoval kurník prvotřídních ‚wifes‘ a cítil se všehoschopným nadsamcem pokaždé, když jim „ukáže, jak se to dělá“, protože ON je šéf. Obklopuje se jimi, aby je mohl požádat o fundovanou radu, kterou se bude řídit a pak jim za to poděkoval. Klidně veřejně.

hanka@fashionbook.cz