Home / Life & style  / Projects  / ŠID: USELESS

ŠID: USELESS

Pokud chcete pomoct uprchlíkům, ale nevíte jak, doražte na dobročinný blešák již tuto neděli.

Poslední týden v říjnu jsem strávila na srbském hraničním přechodu Berkasovo v uprchlickém táboře jako dobrovolník. Ačkoliv jsem se snažila pomáhat i předtím, být na místě je bezpochyby nejefektivnější. Navíc vás i skvěle proškolí v tom, co je skutečně potřeba. Pokud dobrý úmysl postrádá selský rozum, ve finále znamená jen práci navíc.

Situace se mění každý den, tábor v Berkasově-Bapske je k dnešnímu dni už rozebraný. Dokud ještě fungoval, přicházeli sem uprchlíci ideálně na na pár hodin, v horším případě na jednu noc, aby mohli pokračovat dál, přes přes Chorvatsko do Slovinska.

Během čekání dostávali čaj, něco malého k jídlu, deky od UNHCR. Oblečení se vydávalo jen těm nejpotřebnějším: boty, bundu, svetr nebo kalhoty dostal jen ten, kdo je neměl. Prakticky neustále se objevovali dospělí v žabkách, děti v šortkách či podchlazená miminka.

Šatstvo a boty byly roztřízené v improvizovaném skladu podle druhů a velikostí, což měli na starosti dobrovolníci. Ne všechno totiž bylo použitelné, ačkoliv část erudovanějších pytlů byla už dopředu roztříděná a označená. MEN JACKETS, WOMEN JUMPERS, KIDS SHOES. 

Vzhledem k tomu, že situace není úplně pod kontrolou, EU a mezinárodní organizace častokrát netečné, se kolikrát uprchlíci na přechodech brodí přes bláto a spí na zemi. Oblečení, co dostali na předchozím místě, se tak snadno stane nepoužitelným. Proto potřebují nové, které jim kolikrát vydrží jen do příští zastávky. (Tolik asi k fotkám poházeného oblečení v hromadě odpadků vytržených z kontextu).

Oblečení, které skutečně potřebují, musí být teplé, praktické a čisté. Sukně, tílko a boty na podpatku to nejsou. Stalo se, že jste při hledání dětských kombinéz narazili na zánovní lyžáky. Přechod hranic není dobročinný obchod, není to ani záminka udělat si pořádek ve skříni.

Kousky, co nesplňovaly kritéria, se cpaly do pytlů s označením ŠID – USELESS. Šid jako název čtyři kilometry vzdáleného městečka, kde fungoval další, kamenný sklad, a useless, aby se nepomíchaly s pytly, které se do tábora teprve měly odvézt. Počítá se s tím, že hezké, ale na daném místě nepoužitelné oděvy, se dál předají lokální charitě. Jde ale spíše o úctu k dárcům než o nějakou další urgentní situaci. Mezi to patří třeba letní, neforemné nebo ze syntetických materiálů vyrobené oblečení.

Při práci ve skladu jsem si uvědomila, že jeden takový zmatený pytel pocházel i ode mě. Dneska už bych postupovala jinak a rozvážněji. Pokud se i vy chystáte pomoct, rozhodně se tímhle článkem nenechte odradit. Je to stále potřeba, jen jinde, ale o to víc. Pokud o své iniciativě budete více přemýšlet, pomůžete tím i dobrovolníkům. Zajímejte se o to, kam co posíláte, na Facebookových skupinách se neustále aktualizuje, co je kde potřeba. Nezanedbatelnou úlohu hraje pražská Klinika.

S kamarádkou Karolínou, se kterou jsme do Srbska odjely, jsme z toho nepoužitelného vybrali to nejhezčí a přivezly zpět do Prahy. Jednoduše jsme chtěly ukázat, co se tak úplně nehodí. Vznikla z toho fashion story, která dost věrohodně vizualizuje naši zkušenost: všudepřítomné šedé deky, termofolie a světlo čelovky, bez které byste se na místě neobešli. V neděli 15.11. pořádáme v nově zrekonstrovaném FAMU klubu dobročinný blešák. Část výtěžku půjde na pomoc tam, kde to bude v danou chvíli nejvíce potřeba.


71410025 71410031 71410033 71410037 71420003 71420004 71420007 71420010 71420013 71420015 71420024 71420025

saleh.hannah@gmail.com