Home / Life & style  / Art & Books  / Nekonečné utrpení Zmrtvýchvstání

Nekonečné utrpení Zmrtvýchvstání

Leo DiCaprio na svoji zlatou sošku Oscara čeká hodně dlouho a zasloužil by si ji opravdu už několikrát, to víme všichni. Vypadá to, že v letošním roce bude odměněn vytouženou výhrou  za postavu zálesáka ve

Leo DiCaprio na svoji zlatou sošku Oscara čeká hodně dlouho a zasloužil by si ji opravdu už několikrát, to víme všichni. Vypadá to, že v letošním roce bude odměněn vytouženou výhrou  za postavu zálesáka ve snímku The Revenant – Zmrtvýchvstání … Škoda jen, že úplně zbytečně. Stalo se v Hollywoodu oficiální normou, že herci bývají oceněni za to, jak moc trpí při natáčení? Zda mají umělé nosy, nebo jako v případě Lea, mrznou v ledu? 

Režisér opulentních zážitků  Alejandro González Iñárritu má určitě netradiční pohled na svět, neustále nás o tom přesvědčuje a jeho filmy vybočují ze zaběhlých kolejí většinové produkce. Například jeho film 21 gramů je poměrně komorní depresí, na kterou s nepříjemným pocitem v břiše vzpomíná snad každý, kdo ji kdy viděl.  Oproti tomu Revenant je opulentní obrazovou podívanou, avšak zcela bez emocí.

Film začíná prologem, který se nedá moc pochopit, neb netušíme, komu patří. Následně skočíme do nabité akce, kde nemáme šanci se ztotožnit s nikým, protože každý vypadá stejně a netušíme, co se děje. Následně máme asi dvě minuty na to oblíbit si DiCapria a uvěřit mu, že není Vlkem z Wallstreet, ale zálesákem, má indiánského syna a hlavně, že je ne-po-stra-da-tel-ný pro celou výpravu s kožešinami. Bohužel, i ta si bez něj cestu domů najde nakonec sama. Co s ním tedy?

Následný děj jsou jen poskládané příhody, kdy se hlavní hrdina snaží přežít v přírodě a sem tam u toho někoho potká. Děje se mu neustále to samé dokola a divák mu nefandí. Krásným doplňkem je opulentní kamera, která se prohání po přírodě jako boží oko a my si užíváme  našich vnitřních pocitů jako: Kéž bych jel ještě na hory letos… Hm, ty jo, já bych si chtěl rozdělat oheň na sněhu, to by bylo fajn… Néé, proč tam zase mučí nějaký zvíře, zabije ho už někdo? Chce se mi na záchod.
Režisér, který je spoluautorem scénáře, se nám snaží vnuknout myšlenku, že hlavního hrdinu drží naživu pocit pomsty, ale vůbec mě o tom nepřesvědčil. Jediné, čemu věřím, je fakt, že si jeho přežití jednoduše scénárista přál.

revenant upr1

Pokud bychom naťukly téma westernu a historie Ameriky, co ti Indiáni? Minulý pátek  jsme se s Hankou v pořadu Kompot rozčilovaly nad tím, že akademie zapomíná na různá etnika a jejich zástupce v řadách filmu a kultury celkově, zastávali jsme se Afroameričanů a Hispánců, ale úplně jsme zapomněli na původní obyvatelstvo.

07064e4fbe65f48d9224c1ab1f8e03f4

Indiáni se ve filmech objevují buď jako romantická vzpomínka, nebo jako záporná postava vlastnící casino. A já se ptám, proč nemohl být Revenant Indián? Proč to nemohlo být celé o tom, jak se jeden „rudoch“ snaží přežít svoji smrt, aby pomstil smrt celé svojí rodiny? Proč musí být Indiáni jen hezká kulisa? Proč se casting nezamyslel a neřekl si, že do hlavní role obsadí herce, který třeba není ještě tolik známý a nemá takový background jako DiCaprio? Totiž, copak se někdo z vás neubránil tomu říkat si během filmu: chudák Leo, on má rád ty hambáče a modelky a teď se musí válet v ledové vodě…Má neopren?
Kdyby to bylo jinak,  mohla se zrodit nová hvězda. Mohla to být herecká událost roku. Protože po jeho boku by se objevil skvělý  „mad max“  Tom Hardy, anebo můj nový objekt touhy Domhnall Gleeson. Oba dva jsou ve svém herectví silnější, než hlavní postava.

 

ffc092b3fa51e3769890539d898dc52f

 

 

Protože promiň Leo, ale tys v tomhle filmu vážně nic moc nepředvedl, stal ses figurkou, která dělá přesně a jenom tohle a podivně u toho chrčí.

 

e1e6582a849cc4343cbf1989e44d2267

 

Film je sice umělý svět, ale funguje jedině, když mu věříte. Tomu, že Sandra lítá na laně ve vesmíru, tomu, že žralok je velký jako loď, tomu, že E.T. chce domů … Věřila jsem Kevinu Costnerovi, že když tančil poslední tanec s vlky, byla to pro něj nejstrašnější chvíle v životě. Revenant měl velkou šanci upozornit na vyvraždění původního obyvatelstva Ameriky, na vymlácení původních živočichů, na to co to znamená přežít svoji smrt … Jenomže nic z toho se ve filmu neděje.  Velké emoce se promítají v obraze, o který se postaral nejdůležitější člen výpravy, kameraman Emmanuel Lubezki. Je to ten, který stojí třeba za Stromem života, Gravitací, nebo za Novým světem, kde se režisér Terence Malick citlivě vrátil k legendě o Pocahontas.

 

Na The Revenant – Zmrtvýchvstání jsem čekala docela s nadšením, těšila jsem se na film, který by mohl být přesně pro mě! Protože takových jako jsem já, jsou na světě miliony! Přeci, každý z nás někoho ztratil. Každý se musí s něčím rvát. Každý z nás něco hledá. Nikdo nechce zemřít. Naprosto univerzální téma, které mohlo získat masy. Ale Revenant  neví, kdo je jeho divák a tak se ve svém vyznění ztratí. Tedy hned po tom, co sežere Oscara, stejně jako Leo syrové maso z jelena. I přesto, že je vegetarián. Au.

 

 

killik@seznam.cz