Home / Life & style  / Fashion  / Modeschau s Liběnou Rochovou: Jak vypadaly české osmdesátky?

Modeschau s Liběnou Rochovou: Jak vypadaly české osmdesátky?

Módní přehlídky v osmdesátkách? Byly. Jak vypadaly vám prozradí nositelka ceny Czech Grand Design v oblasti módy LIběna Rochová.

Jak vypadaly přehlídky autorské české módy v 80. letech? Dozvíte se v rozhovoru s Liběnou Rochovou, českou grand designérkou a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM, se kterou dělala rozhovor Veronika Ruppert v pořadu Modeschau Radia Wave.

S Liběnou Rochovou o tvorbě a přehlídkách v 80. letech

Modely Liběny Rochové z osmdesátek můžete vedle experimentálních oděvních kreací Milana Knížáka a Michala Švarce vidět až do 8. května na výstavě v Moravské galerii v budově Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Součástí expozice jsou vedle oděvů i videa a fotografie z módních přehlídek a performancí, které v případě Michala Švarce mohly trvat i hodinu. Pokračuje Liběna Rochová: „Spolu s Michalem Švarcem jsme byli odhodlaní dělat módu, jakou jsme chtěli. On byl velmi alternativní, dělal módní performance s oděvy, které byly na tu dobu velmi pokrokové. Často jsme se stýkali a navzájem jsme se dobře chápali. Ani jednomu z nás nešlo o komerční módu,“ říká Liběna Rochová.

Zjistěte víc o novém ostrůvku české autorské módy v Chicagu, projektu Sistercity Studio, který chce dostat český módní design a šperk na americký trh.

Celý díl pořadu Modeschau Radia Wave najdete zde!

Modeschau je pořad Radia Wave, který sleduje současnou českou návrhářskou scénu a módní průmysl. Přináší reportáže z nezávislých i mainstreamových událostí a rozhovory se studujícími i hotovými designéry, teoretiky, historiky i řemeslníky z oboru. Natáčíme s fotografy, novináři a kurátory, kteří se české autorské módě věnují, podporují ji a posunují dál. Mapujeme český průmysl, lokální výrobu oděvů, bot, doplňků a všeho dalšího co s módou souvisí. Fungujeme jako rádiová show v pravidelném vysílacím čase a jako online magazín na webu Radia Wave s navazujícím facebookovým profilem. Články z jednotlivých dílů pořadu najdete zde.  Pořad připravuje a moderuje: Veronika Ruppert

veronika.ruppert@rozhlas.cz