Home / Journals  / Kitti  / Po čem touží Nancy Meyers?

Po čem touží Nancy Meyers?

Máme pro vás tip na film, co zvedne náladu celé rodině.

Já nevím jak vy, ale představu o tom, jak se má chovat dokonalý otec jsem získala při sledování filmu Hlava rodiny. Pamatujete na scénu, kdy spolu otec a dcera večer před svatbou hází míčem na koš a povídají si o lásce? Umírala jsem u toho filmu pláčem, pokaždé když ho dávali v sobotu odpoledne. Nedávno jsem si na cestě domů autobusem pustila nový film Nancy Meyers – Stážista a nemohla jsem se ubránit myšlence, že tato žena je jednoduše zlato Hollywoodu pro ženy ve věku 50+.

 

 

Feministické filmy pro vyspělé ženy v Čechách nenajdete. Sice máme Marii Poledňákovou, ale přesto, že její starší filmy mám upřímně ráda, dávno jsem se s jejím vkusem, a především s morálním vyzněním výsledných snímků posledních let, rozloučila. Není to dobrý studijní materiál pro ženu kolem padesátky, která by ráda změnila život.

Nancy Meyers samozřejmě ve svých snímcích nadržuje ženám, ale muže představuje s takovou láskou, až ve mně udržuje naději na záchranu lidstva. Takový milosrdný pohled na obě pohlaví je totálně nakažlivý. Její hrdina, vyzrálý muž kolem šedesátky a výš, je vždy trochu namočen ve stereotypu mužského chování. Ale během proměny, kterou mu vymyslí Meyers, se z něj stane „sen“. Všech dcer i manželek. Samotné hrdinky filmu pak naplňují stejné schéma. Dobře končící příběh pro normální lidi, kdo tohle ještě dělá?

 

IMG_6913

 

 

Vždyť stačí jen vyjmenovat tituly jako: Prázdniny, Lepší pozdě nežli později, Nějak se to komplikuje, Po čem ženy touží … Meyers není zrovna autorka, která by ročně vyplodila několik filmů a sypala nápady z rukávu jeden za druhým. Na svých pokladech si dává velkou práci. Možná proto, že je to především scénáristka. Miluji již zmíněný film Hlava rodiny nebo Baby Boom. Zde se na režii ještě nepodílela, ale producentsky a jako scénáristka ano. Upřímně, takových žen ve filmu moc není. Daly by se spočítat na prstech ruky.

 

IMG_6916

 

Její věčná otázka a stejnojmenný film Po čem ženy touží? byl takový hit, který asi další ženská komedie nepřekoná. Přišel tehdy ve správný čas a možná i trochu díky němu si dnes můžou komičky Tina Fey a Amy Poehler natočit vlastní film Sisters, jehož je Meyers velkým fanouškem.

 

 

Ač její příběhy můžou někomu připadat jako klasické klišé, mně úvahy hlavních hrdinek přijdou spíš jako „klišé – pravda“. A díky jemné režii i schopné dialogové citlivosti umí Nancy ze svých hereček dostat to, co my říkáme svým kamarádkám nad šestou sklenicí vína.

 

IMG_6912

 

Poslední film Stážista je o tom, že senioři jsou pořád lidé s minulostí, ze které bysme se my mladé úspěšné ženy měly učit. Je to film o ženě, která je už odpoutaná od všech schémat žensko-mužského stigmatu a prostě dělá, co chce, protože může. Ale v základních principech je to pořád o tom samém. O rodině a lásce. Není to Meyerovské klasické lovestory, ale už filmem Nějak se to komplikuje (který miluje i moje osmdesátiletá babička), režisérka ukázala, že jde především o to, být spokojený sám se sebou.

 

IMG_6911

 

Není krásné pustit si film, kde ženy žijí v dokonalých domech, na které si vydělaly zajímavou a nevšední prací? A i přesto, že někdy žijí dlouho samy, mají šanci na lásku i sexuální život? Že mají rodinu a děti, co nemají nutkání se zabíjet, nebo se převlíkat do ženského oblečení, či snad zamordovat samotnou matku, a pak si oblíknout její kůži? Že když on miluje ji, ona miluje jeho? A jak říká Marc Darcy: „Takovou jaká je… „

 

IMG_6917

Nancy Meyers by si měly pouštět všechny ženy po rozvodu, nebo před rozvodem, nebo když chtějí vyměnit zaměstnání, nebo se ostříhat či jít za svým snem. Samozřejmě, že většina z nich si jen popláče a neudělá nic, ale některá z našich matek se možná zamyslí a reálně něco změní, nebo se prostě jen povznese. Vždyť jeden rok může být tak úžasný jako dvacet let života. Nikdy není pozdě. Pokud mi tohle nějaký film říká, jsem z něj nadšená i ve třiceti.

killik@seznam.cz