Home / Journals  / Anit  / Co jsou ženské a mužské role?

Co jsou ženské a mužské role?

Proč si o tom máte číst na Fashionbooku, kde hledáte módu?

Za největší problém nepovažuji muže, co si myslí, že lidé bez penisu patří k plotně a neumí parkovat, ale samy ženy, které odsuzují emancipaci jako „ničení tradičních hodnot“.

První otázka: proč si o tom máte číst na Fashionbooku, kde hledáte módu? Protože móda dnes nejsou jen reklamy s glamour bílými modelkami, vyretušované obličeje a oblečení, na které si nikdy nevyděláte. Je to způsob vyjádření, reakce na společenské klima. Na vše, co hýbe našimi životy. Pokud chcete jen hezké fotky a seznam toho, co je in a out, jste na špatném webu.

Druhá otázka: jakmile proběhne nějaká kauza virtuálním světem českých médií, začnou se vyjadřovat všichni. K čemu jsou na světě holky bylo dost výživné téma, nyní je to rozhovor s psycholožkou, proti jejímž metodám řada odborníků protestuje. Proč nás to téma tolik dráždí, pokud je to s právy žen v Čechách přece tak jasné, žádný problém nemáme, to jen ty gender fašistky otravují?

Třetí otázka: na jedné straně tu máme generaci dnešních teens, kteří mají fluidní sexualitu, chtějí trička s nápisem „Future Is Female“ a prostřednictvím displejů svých smartphonů vám kašlou na role, které připisuje tradiční společnost. A na straně druhé třicátnice, které hekají blahem nad větou, že žena má být žena a muž mužem. Kam ten svět spěje? Tahle otázka je myšlena ve vtipu, protože pokud pořád kopete za hodnoty tradiční rodiny, kde maminka stojí u plotny, tatínek vydělává peníze a doma ho najdete na gauči, pořiďte si stroj času a vypravte se do 50. let. A už tam, prosím, zůstaňte.

Čtvrtá – nejzásadnější otázka: Co si představujete pod mužskou a ženskou rolí? Že máte na sobě šaty a podpatky a čekáte na manžela, co vám donese květiny, otevře dveře do auta a bude za vás platit? Pokud se tak dohodnete, je to vaše věc. Ale co když si přejete něco jiného? Jste málo žena? Jste víc muž? Smím nainstalovat doma televizní anténu, nebo už budu moc babochlap? Můj partner právě připravil oběd, mám mu promluvit do duše, že není dost mužem? Kdo z nás dnes večer půjde nakoupit?

 

anit@fashionbook.cz