Home / Journals  / Anit  / The Way aneb Project Runway po česku (a slovensku)

The Way aneb Project Runway po česku (a slovensku)

Zajímá vás reality show s českými a slovenskými návrháři

  • Odteď můžete sledovat reality show The Way, jejíž vítěz vyhraje milión korun pro rozjezd vlastní značky.
  • Finanční odměnu a možnost prezentovat své kolekce nabízí obchodní centrum Chodov.
  • Pořad můžete vidět online či na TV Óčko.

 

Po shlédnutí prvního dílu módní reality show The Way mě napadlo, kdy už přestaneme chtít adaptovat zahraničí modely na náš trh a pokusíme se vyjít z podmínek a výzev, které nabízí naše lokální prostředí? Začala jsem pěkně zostra, ačkoliv The Way má určitě prima záměr. Otázka je, může-li odměna milión korun skutečně pomoct českému/slovenskému návrháři v dlouhodobém hledisku.

Soutěžící

Účastníci reality show mají být začínající designéři.Při pohledu na fotku zaslanou PR projektu jsem si říkala, že je Miro Sabo či Vladimír Stinak jsou tam asi v roli porotců. Omyl, i tato zavedená jména se uchází o výhru, což mi připadá docela ponižující. Nikoliv pro ně, jejich motivaci naprosto chápu. Ale tahle skutečnost opět bolestě zrcadlí to, co se zatím nepodařilo změnit: v Česku působící módní tvůrce není bohatý. Nemá kapitál, aby našil kolekci, co si koupí showroomy v zahraničí, je pro něj těžké uživit se prostřednictvím zákazkové výroby, musí se hodně učit, snažit a ohánět, aby si nastavil business model, který bude fungovat. Pokud má i Miro Sabo, nositel letošní ceny Czech Grand Design, zájem utkat se v reality show, není něco v pořádku. Stejné je to s Vladimírem Stinakem, působícím jako hlavní pánský designér pro pietro filipi. Což je ostatně snad jediná tuzemská firma, která může nabídnout návrhářům nějaké pracovní místo a plat. V pietru působila i další soutěžící, Lay Sedláková. No, co můžete namítnout. Kdo by nechtěl milión pro pomoc v podnikání, jenže k tomu by měl sloužit investor. V reality show bych viděla třeba ty, kteří se účastnili Talent Card přehlídky na fashion weeku: Adam Kost, Michaela Hriňová, Lukáš Krnáč a Zoltán Tóth.

Porota

Projekt vede Katarína Král, u které předpokládám, že ho vymyslela. Zde narážíme zase na lokální limity, koho obsadit do dalších rolí. Je to tu zoufale malé, Liběna Rochová asi těžko bude hodnotit své studenty, navíc soutěž chce konfrontovat návrháře s nikoliv uměleckým, ale komerčním světem. Bohužel Bára Nesvadbová a Lucie Robinson jako dvě další hodnotící jednotky mi nepřipadají důvěryhodné. Šéfredaktorka Harper’s Bazaaru je sice lokální celebritou, co nosí stále černou a miluje modely od Tatiany Kovaříkové, ale no offense, tohle je rok 2000. Stejně jako Lucie Robinson, která pokud si přečte tenhle článek, může se urazit, ale módní fotka se scénickou stylizací a retuší, je pasé. V roli hostující porotkyně se v prvním díle objevila Mirka Horká, která by přece mohla být soutěžící stejně jako výše uvedený Sabo a spol. V budoucích dílech to má být Petra Balvínová, která má na fashion weeku přehlídky stejně jako většina soutěžících. Inzerovaný hostující další porotce Pavel Ivančic je naopak dobrá volba, protože jako pedagog UMPRUM může posuzovat práce uchazečů o cenu s trochu jiným kreditem.

Závěr

Viděla jsem první díl, který je řemeslně dobře natočený, není trapný, medailonky soutěžících vyznívají autenticky. Podívám se i na další, ale chci říct: tohle mi absolutně nestačí. Chybí mi inspirace zahraničními trendy v tom smyslu, že hodnotící osobnosti je budou představovat. Ve světě, kde fashion je rychlý a náročný byznys a třicetiletí designéři působí na šéfovských pozicích obrovských módních domů, oděv je ironie a fotografové vytváří co nejsyrovější kampaně, mě The Way zkrátka nepřesvědčil. I přesto, že držím všem účastníkům palce, protože každý z nich je opravdu talentovaný.

 

anit@fashionbook.cz