Home / Life & style  / Beauty  / Halal make-up: líčení a hijab patří k sobě

Halal make-up: líčení a hijab patří k sobě

Nejen jídlo, ale také kosmetika, kterou muslimové používají, může podléhat náboženským předpisům. Jak se s tím vyrovnávají populární beauty bloggerky, které jsou inspirací nejen pro ty, kteří do světa islámu patří? Muslimské beauty bloggerky, které

  • Nejen jídlo, ale také kosmetika, kterou muslimové používají, může podléhat náboženským předpisům.
  • Jak se s tím vyrovnávají populární beauty bloggerky, které jsou inspirací nejen pro ty, kteří do světa islámu patří?

Muslimské beauty bloggerky, které dodržují zahalování z náboženských důvodů už dnes nejsou žádnou raritou. Naopak, kosmetika hraje v životě těchto žen velmi důležitou roli. Líčení je projevem jejich sebevyjádření, a ačkoliv radikální klerici jsou proti, i Korán jej povoluje.

 

Svět muslimů je velmi pestrý, někteří ortodoxně dodržují přikázání, jiní se zase víc přizpůsobují západním zvyklostem. To, zda se smí používat make-up, je prý často předmětem živé diskuze. V mešitách se řeší nejen to, zda jej právo šaría nezakazuje, ale aby jeho aplikace nebránila vykonávat příslušné modlitby.

 

I podle velmi ortodoxních směrů islámu je ale ženě dovoleno, aby se zkrášlovala. Má tak ale dělat výhradně pro svého muže. Zároveň ale Korán nezakazuje, aby se zkrášlovala pro jiné ženy, takže existují desítky uzavřených Instagramových účtů, kde vás potvrdí jen v případě, že jste žena.

O tom, že muslimské beauty bloggerky jsou důležitým marketingovým nástrojem, se přesvědčilo řada značek. Americký výrobce kosmetiky CoverGirl má coby jednu ze svých tváří Nuru Afii, muslimku se švýcarsko-libanonskými kořeny, která žije v Coloradu.

Součástí muslimských rituálů je i očista, kdy nic nesmí bránit vodě, aby se dostala k tělu. Kosmetické firmy si toto omezení uvědomují a snaží se pro své klienty přicházet s inovacemi. Například, značka Orly představila propustné laky na nehty, několik let už figurují v nabídce firmy Inglot nebo Maya Cosmetics.

Některé muslimky se před modlitbou odličují, jiné volí jen lehký pudr. Někdo následuje vše striktně, jiné ženy zas uplatňují přístup „co není zakázáno, je povoleno“.

Kosmetika, která by odpovídala halal standardům, také nesmí obsahovat alkohol, složky, které byly získané z vepřového masa, umělé řasy nebo paruky nesmí být vyrobeny z těch lidských. Kdo striktně dodržuje přikázání Koránů, by si také neměl trhat obočí. Čistě halal kosmetiku vyrábí třeba kalifornská značka Amara Halal Cosmetics nebo indická Iba.

 

anit@fashionbook.cz