Home / Life & style  / Koho sleduje na Instagramu fotograf Martin Faltejsek

Koho sleduje na Instagramu fotograf Martin Faltejsek

Až vás bude štvát celý svět, koukněte na Martinův Instagram a na účty, které ho inspirují. A cca do tří vteřin vám bude líp.

  • Martin je jeden z mladých českých fotografů, který má před sebou velkou budoucnost.
  • Protože je nesmírně talentovaný a ve všech svých dílech upřímný, z každičkého pixelu jeho fotek cítíte lásku, s jakou svoji práci dělá. A to jsou základní stavební kameny pro úspěch, podle nás tedy určitě!

Je 17:05, čtvrtek a před vámi umanutě se nezkracující to-do list. Všechno vás štve, další kafe by vám už pravděpodobně způsobilo srdeční zástavu a začínáte mít pocit, že když neutečete od svého pracovního stolu, buď vás: za a) definitivně klepne, nebo za b) klepnete vy někoho. V horším případě to bude váš šéf a sledem následných událostí ve čtvrtek přesně za týden už moc práce mít nebudete. Respektive nebudete mít práci žádnou…

Ale my víme, co byste měli udělat, abyste v blízké budoucnosti nemuseli pročítat fascinujícím způsobem přikrášlené inzeráty na jobs.cz a dumat nad tím, jestli je pro vás „dog friendly“ kancelář v Karlíně synonymem štěstí.

Paradoxně radíme: Otevřete Instagram, v rámci možností ignorujte fotku ultra estetické rodiny svého ex ze střední a jděte na profil @martinfaltejsek. Protože pak vám cca do tří vteřin bude krásně. Dostanete se do jiného světa. Do Martinova světa. A věřte nám, v něm chcete být, alespoň na chvilku, alespoň takto zprostředkovaně, virtuálně. Tenhle svět vám totiž zklidní bolavou mysl, začnete dýchat pomaleji a víc do hloubky, bude vám prostě hezky. Nutkání poslat své kolegy do velmi nehezkých míst a zastavit proud mailů nalitím nakyslé kávy z automatu do počítače budou rázem pryč.

Jediná nevýhoda této insta přestávky je, že po ní, velmi pravděpodobně, budete chtít při nejbližší příležitosti utéct z města a od své chaoticky uhoněné reality do hor, do lesa, tam, kde nejsou nasupení lidé, jen mraky a ticho… Na druhou stranu, proč to neudělat?

Fotky z přírody a upřímně introspektivní autoportréty jsou ale jen jednou (i když základní) částí Martinova portfolia. Pracuje také pro klienty a vytváří pro ně perfektní snímky a kampaně. Dokáže spojit reklamní fotografii s čistým uměním a nápaditostí. Prezentovat produkt velmi esteticky, ale zároveň tak, že nebude kdesi „v pozadí“ přebitý formou. A vy ho budete chtít. I kdyby se jednalo o houbičku na nádobí. A co jiného by si měla jakákoliv značka přát?

A jestli plánujete svatbu nebo event pro klienty, také můžete odvolat pátrání po fotografovi. Tedy v případě, že chcete krásné, nekýčovité fotky se spontánně intimní atmosférou. V případě opačném hledejte dál.

A poslední důvod, proč máme pro Martina ve Fashionbooku slabost už od jeho profesních začátků je, že je skvělý člověk. I přes svůj talent je skromný, vřelý a neskutečně milý a vy si s ním chcete povídat a zdržujete ho při práci na fashion weeku a on vás nepošle do háje, ale namísto toho vám mezi někdy odtažitými návštěvníky zlepší náladu. Stejně jako jeho fotky.

Lidé z pražského fashion weeku

Těšíme se, až jeho práci budeme v českých a zahraničních časopisech a kampaních vídat ještě častěji. A do té doby, ne vzdálené, budeme utíkat do Martinova světa na Instagramu a až bude třeba ještě více oddechu, koukneme se i na účty, které dodávají kreativní inspiraci Martinovi.

Koho sleduje Martin Faltejsek

Na Instagramu rozděluji uživatele do tří skupin: na fotografy, Instagramery a osobní profily. A pro tuhle příležitost jsem cítil „povinnost“ vybrat 5 pro mě nejzajímavějších profilů fotografů. Takže…

@hazy_island

Michaela znám z internetu už nějakou tu dobu a jeho práce mě neskutečně oslovuje. Michael je cestovatel, který v současné době žije na Islandu. Fotí výhradně na kinofilm a mám rád jeho smysl pro jednoduchost jak v barevnosti, tak v kompozici. Moje nejoblíbenější série od něj je ta z Grónska, kde dokumentoval jak krajinu, tak i obyvatele.

@terumenclova

Terka je takový holčičí Nebojsa. Třeba před několika dny se vrátila z Nepálu, kam z Čech odcestovala sama. Předtím byla na Faerských ostrovech a ještě předtím sama na Islandu. Líbí se mi její odvaha a nespoutanost.

Stejně tak bych mohl zmínit i @sandrakisic a její dobrodružné cestovatelské příspěvky. Jen Sandra mi z „konceptu“ článku trochu vypadává, jelikož fotografkou se sama nenazývá.

@everbay.co

Musím zmínit také Everbay, což je značka Martina Šlechty a Zuzany Benešové. Martin je kinofilmový nadšenec (nejraději má svoji Leicu), ale spolu se Zůzou fotí samozřejmě jak na kinofilmy, tak i na digitál. Kinofilmové fotky si sami doma i vyvolávají a za sebe můžu říci, že snad neznám jiné fotografy, kteří by k fotce měli tak upřímný vztah, jako právě oni dva.

@ovors

Weronika je z Polska. Její práci jsem objevil už kdysi dávno a naprosto mě fascinovaly ty mdlé, zašedlé, opět minimalistické snímky s ponurou atmosférou. Ať už fashion nebo fragmenty z jejího života, které dělá. To je zkrátka to „moje“.


@kylejthompson

Kyle je fotograf, který mi je svojí tvorbou velmi blízký. Také se věnuje autoportrétům situovaným do přírody. Jeho vizuální jazyk je jeden z těch, kterých se ani po čase nepřejím, a baví mě sledovat ho dál a dál. Ta opuštěná, někdy až mystická místa, která si vybírá, a měkké světlo, které používá… krása!

Martinovu práci pro Fashionbook si můžete prohlédnout zde, zde, zde, zde a zde.

 

Koho sleduje na Instagramu: Laura Kovanská

kkuldova@gmail.com