Home / Life & style  / Proč pěstovat vděčnost

Proč pěstovat vděčnost

Jak se mít lépe teď hned.

  • Víte, co vám dělá největší radost?
  • Vyprávějte sami sobě, co vás každý den potěšilo a budete spokojenější.
  • Uvidíte i nepříjemnosti z nové perspektivy.

Meditaci už dávno nevnímáme jako náboženský rituál, který praktikují pouze buddhisté. Řada z nás zná třeba aplikaci Headspace, která vás naučí, jak cíleně relaxovat, dojít k uvolnění, co vám pak umožní větší soustředění. Meditace ale není zdaleka jediná technika, která vás naučí lépe porozumět sobě samotným.

Jak pěstovat vděčnost?

Cílem těch, kteří denně večer vzpomínají na tři věci, které se jim nejvíc líbily, je přesvědčit svou mysl, aby nepodléhala negativním myšlenkám. Těch se totiž mozek snadněji chytá než těch příjemných. Zvláštní, nemyslíte? Zkuste si ale vzpomenout na to, jak vám bylo líto, když někdo třeba utrousil poznámku o tom, že jste přibrali. Pamatujete si, kdo to byl, a dokonce, kdy se to stalo? A chválu si pamatujete stejně přesně? Vsadím se, že ne.

Negativní emoce jsou potřeba, takže vás určitě nenabádám, abyste je ignorovali. Ale tím, že budete pěstovat vděčnost, nic nevytěsňujete. Jen najednou uvidíte svůj den z větší perspektivy, můžete se pak zklidnit a uvidět krize či dramata v jiném světle.

Všechno, co jste chtěli vědět o matkách a dcerách, ale báli jste se zeptat

Z čeho se těšit?

Fígl je všímat si maličkostí, které tvoří onen větší celek. Chutnala vám ráno káva? Viděli jste hezký západ slunce? Klidně si to zapište, užijete si ten prožitek víc. Hlavně, sledujte, co vám dělá radost. Kdo dokáže během chvilky vypálit deset věcí, ze kterých se nejvíc raduje? Já třeba ne. Ale 1000 věcí, co mě s*rou dám dohromady s mnohem větším potěšením. Mozek se chce mít blbě, potřebuje přelstít, abychom nespadli do sebelítosti. Vyznat se ve svých pocitech vám také pomůže deník vděčnosti. Seženete ho tu.

Jak najít terapii, na kterou se budete těšit

jitka.cechova@seznam.cz