Home / Life & style  / Šťastný jako nindža

Šťastný jako nindža

Co je jednoduché, nemusí být snadné. Co je jasné, nemusí být banální.

  • Rozvážný a přesný, energický, ale přesto vyrovnaný.
  • Inspirovat se vlastnostmi japonského středověkého bojovníka se vám vyplatí, i když jste jinak zastánci světového míru.

Zapomeňte ale na filosofii, že život je boj. Takovým způsobem nindža skutečně neuvažuje. Hlavní středobod jeho soustředění je totiž vnitřní síla a zodpovědnost za vlastní rozhodnutí. Co to ale znamená v praktické každodennosti?

Není lepší chvíle než teď

Pokud něco chcete udělat, je zbytečné to jakkoliv odkládat. Lepší čas totiž pravděpodobně nenastane. V případě, že k chováte k nějaké práci odpor, nedělejte ji raději vůbec. Důležité je naslouchat svému vnitřnímu hlasu, který přesně ví, po čem prahnete.

Povídka o mudrci

Jednou se někdo zeptal zenového učence, co dělá, když není na blízku nikdo, komu by mohl poradit. Mudrc odpověděl: Když jím, tak jím, když spím, tak spím a když s tebou mluvím, tak s tebou mluvím. „Ale tohle všechno můžu dělat taky a nemusím být učenec,“ opáčil mu dotyčný. „To si nemyslím,“ odpověděl mudrc. „Protože před spaním myslíš na problémy, které se staly nebo by se mohly přihodit, během jídla si říkáš, co budeš dělat až dojíš, a když se mnou mluvíš, už přemítáš, jak mi odpovíš nebo na co se mě zeptáš. Neposloucháš, co ti říkám,“ prohlásil mudrc. Takže zásada zní: pouze v přítomnosti můžeme být šťastni.

Úklid podle KonMari: začátek k životu podle svých představ

 

Přestaňte omílat dokola své neúspěchy

Svěřit se někomu s tím, co vás trápí, je účinná metoda, jak si od duševního nepohodlí ulevit. Ale čím víc si stěžujete a probíráte, jak je svět nespravedlivý a vše okolo špatně, dostáváte se do negativní spirály. Je to zásek, který vám neuleví. Pochopte, že volby, které ve svém životě děláte, činíte vědomě.

Neobviňujte se

Pokud jste něco pokazili, přestaňte se vracet zpět a dlouze analyzovat, co opět nevyšlo. Je dobré se poučit ze svých chyb, ale také chápat, že způsob, jakým hodnotíme pozitivní a negativní události v životě, je velmi subjektivní. V případě, že vás někdo zkritizuje, zamyslete se nad tím, co vám má informace přinést. Nindžové jsou mrštní a vy můžete být stejní, pokud přistoupíte na to, že život je neustálá změna, názory se proměňují a chyby nejsou průšvihy, ale důležité zkušenosti.

Respektujte své tempo

V naší kultuře jsme soutěživí a zvyklí se poměřovat s ostatními. Zapomínáme ale, že takhle odvádíme naši pozornost od toho nejdůležitějšího- vnitřního rytmu, který nám sám napoví, co skutečně potřebujeme. Bojovník, který přemítá, zda nemá jeho soupeř větší svaly nebo lepší výzbroj, prohrává. Základ totiž je vědomí, proč se do boje vůbec pouštět. Pokud to přeneseme do našeho života, pak se sami sebe ptáme: doopravdy chci další auto, povýšení, novou kabelku? Mnohdy nás odpověď na jednoduchou, ale nikoliv snadnou otázku doopravdy překvapí.

Perfektní Insta ráno

anit@fashionbook.cz