Home / Life & style  / Jak se nebát samoty

Jak se nebát samoty

Být sám se sebou není příjemné. Není to posed v lotosovém sedu při západu slunce.

Samota se týká kohokoliv. I těch, co jí občas postrádají, protože jim po hlavě skáčou děti, pes a partner. Nebo těch, co jdou ze vztahu do vztahu.

Pocit samoty je velmi tíživý, proto se mu většina z nás chce za každou cenu vyhnout. I když nás k tomu, abychom byli sami se sebou, navádí spousta článků i reklamní kampaně, není to vůbec příjemný stav. Nemá nic společného s úhledným posedem v lotosovém sedu, západem slunce a hrnkem zeleného čaje. Být sám se sebou znamená potkat se s nepříjemnými pocity, obavami, zjištěními. Jediným způsobem, jak samotu vzít na milost (protože nic jiného se s ní stejně dělat nedá), je prožít ji.

Fyzická samota je ta, kdy vás nikdo neobklopuje nejen v daný moment, ale také na delším časovém horizontu. Nemáte vztah, málo přátel. Vnitřní samota je mnohem složitější, představte si ji jako proces, kdy jsme opuštěni svým vlastním já. Stane se tak proto, že kvůli nárokům okolí a představám, které o sobě máme, se vzdalujeme tomu, co si sami přejeme. Existenciální samotu zakoušíme všichni, ale právě od ní nejvíc utíkáme. Do vztahů, přehršle aktivit, práce.

Důležité ale je si uvědomit, že vnitřní a existenciální osamělost nemůžeme přemoct tak, že se budeme vrhat do náruče někoho dalšího nebo tím, že se obklopíme co nejvíc lidmi. Vztahy se mění, končí, vznikají nedorozumění a konflikty.

Jak tedy zvládnout samotu? První krok je oddělit se od své rodiny, ve smyslu, že musíte najít to, co máte rádi, dělá vám dobře, jak chcete žít. Nikoliv proto, že jste to viděli doma a opakujete stejné návyky. Je to těžké, protože řadu věcí vykonáváme automaticky. Někdy nechceme odhalit své záliby a zvyklosti, protože se bojíme, že jsou trapné, nedostatečně hodnotné nebo jinak ubohé.

Láska není lékem na samotu, ale ti z nás, kdo dokáží snést sebe sama, jsou těmi nejlepšími partnery. Nevidí druhé jako objekt, který jim má něco dát, nevytváří si falešné iluze. Cokoliv, co uvnitř sebe během samoty najdete, je podstatné a jedinečné. Proto je tak důležité od ní neodejít.

Foto: Anthony Tran; Unsplash

 

 

anit@fashionbook.cz