Home / Life & style  / Lekce skandinávského štěstí

Lekce skandinávského štěstí

Už jeho jméno zní jako marketingový tah, ale je opravdové jako nositel sám. Ačkoliv Meik Wiking udělal z pocitu štěstí a usilování o něj globální fenomén, můžete mu věřit.

Poprvé se setkáváme na programu hudebního festivalu Colours, kde se koná jeho workshop o štěstí. K zaručeným návodům na to, jak ho najít, jsem značně skeptická.

Wiking předstupuje před narvaný sál, kde kromě běžných návštěvníků přišli i ti VIP, včetně Karla Janečka, na jehož pozvání charismatický Dán přijel. Působí tak, že si přejete také oplývat jeho nevtíravým uvolněným sebevědomím.

Po úvodním slovu nám zadává první úkol, kdy se máme začít bavit s neznámými lidmi okolo sebe a vzájemně sdílet tipy, jak zlepšit pocit spokojenosti u nás v ulici. Zprvu nevěřím, že diváci budou jakkoliv spolupracovat.

Jsme přece Češi, známí tím, že jen obtížně navazujeme komunikaci s cizinci a prezentovat své názory nám, ve srovnání se zahraničím, dělá problém i na vysoké škole. Stačí srovnat zkušenosti z tuzemské posluchárny, kde všichni mlčí, a pak vyjet třeba na Erasmus.

Během několika minut ale zjišťuju, že minimálně v Ostravě na tomhle workshopu je všechno jinak. Vedle sedící dáma se na mě zcela nenuceně, ihned po Wikingově pokynu, otočí a představuje své nápady. I přes horko, únavu nebo fakt, že venku vystupuje spousta zajímavých interpretů, se návštěvníci workshopu štěstí snaží a nijak se neošklíbají nad tím, že vize laskavějšího světa, a tím pádem spokojenějšího života, připomíná naivní poselství „pravdoláskařů“.

S Wikingem se setkávám za pár hodin znovu. Je pozdě večer a leje z něj pot. Horko na festivalu dosáhlo svého vrcholu, oblečení by se na nás dalo ždímat.

Ptám se ho, jestli je šťastný i teď, kdy místo toho, aby si šel konečně užívat hudební program, ho čeká rozhovor se mnou. Usměje se způsobem, pro který už chápu proč je druhým nejvyhledávanějším spojením s jeho jménem na Googlu termín „wife“. „Moc se těším na vaše otázky, a také na to, že si v klidu sedneme, dáme si něco dobrého k pití. Copak mám důvod nebýt šťastný?,“ odpoví mi.

Ale ani příběh Meika Wikinga není zalitý jen sluncem. Coby ředitel Institutu pro výzkum štěstí, a hlavně autor celosvětových bestsellerů Hygge a Lykke (dánský výraz pro štěstí), má stejný počet fanoušků jako odpůrců. Ti mu vyčítají nejen naivní, zjednodušující pohled na život, ale také skutečnost, že koncept skandinávské pohody pro každého je nafouknutá reklamní bublina, která uchvátí povrchní uživatele Pinterestu, kteří místo motivačních citátů Paula Coelha začnou odkazovat na Wikinga.

Můj rozhovor s Meikem Wikingem si můžete přečíst v zítřejší (23.8.) příloze Hospodářských novin Proč ne?!.

foto: archiv Meika Wikinga, archiv Proč ne?!, Helena Herzt pro Unsplash

anit@fashionbook.cz