Home / Life & style  / Beauty  / Jak jíme, tak vypadáme: Proč teď letí nutrikosmetika

Jak jíme, tak vypadáme: Proč teď letí nutrikosmetika

Dřív bylo trendy používat luxusní dekorativní kosmetiku (Touche Eclat od YSL byl must-have), pak korejský rituál krásy o 11 krocích. Dnes je v kurzu pečovat o sebe za pomocí doplňků výživy.

Zeptali jsme se psychoterapeutky a naturopatky Michaely Carter, jak to tedy s těmi doplňky stravy je. Ke své nynější profesi dostala přes nemoc své matky, která onemocněla rakovinouO vliv stravy na zdraví jsem se začala zajímat poté, kdy mi maminka onemocněla onkologickým onemocněním a léčila se v nemocnici ve Švýcarsku. V této nemocnici vařili pro pacienty jídlo z rostlinných zdrojů, bylin a zeleniny, které si kuchaři sami pěstovali v přirozeném prostředí čisté přírody bez použití chemických hnojiv nebo postřiků a to v bezprostřední blízkosti nemocnice,“ říká.

 „Vedle empatického přístupu k pacientům byla strava druhým klíčovým aspektem, který pomáhal pacientům k rychlejšímu uzdravení. Dává to smysl. Pokud dáme tělu živiny, které potřebuje a ušetříme ho od látek, které nepotřebuje, má tělo sílu a větší šanci si pomoci k uzdravení. Začala jsem proto vedle psychologie, respektive psychoterapie, studovat také klinickou naturopatii, která se zabývá zejména kompenzací onemocnění za pomoci úpravy stravy a dodávání živin, které tělu chybí. Bohužel vzhledem ke kvalitě stravy, kterou dnes konzumujeme, mnohým z nás chybí základní látky, které tělo nezbytně potřebuje. Může se jednat o hořčík, vitamin D, B12, resp. obecně vitaminy řady B a ženám, které mají silnější menstruaci pak často chybí železo. Ze stravy je ale nemožné získat větší dávku určitého vitaminu nebo minerálů.


Co je nutrikosmetika a je to trend, který vydrží?

Jsme, co jíme. Nutrikosmetika tuto prostou a ověřenou úvahu jen logicky rozšířila: jak jíme, tak také vypadáme. Mezi způsobem našeho stravování a naším vzhledem existuje nepopiratelná souvislost. Svým názvem odkazuje k výživě a jejím benefitům pro tělo, v případě kosmetiky tedy především pro vlasy, nehty a pokožku.

Proč je teď tak populární brát doplňky stravy? 

Souvisí to s rostoucím zájmem o životní styl, ale i tak se k nám tento trend dostává pomalu. Převážné většině lidí stačí, že si koupí b-komplex bez ohledu na to, jaké formy vitaminů obsahuje nebo zda obsahuje přídatné chemické látky, nebo nikoli. Přitom právě složení rozhoduje o tom, zda bude potravinový doplněk účinný.Jak poznám, co moje tělo potřebuje, co mu chybí a jak toho brát málo, ale aby to fungovalo?


Každý z nás by měl užívat kvalitní multivitamin jako pojistku zdraví. Tělo vysílá signály, které nám pomohou identifikovat nedostatek konkrétního vitamínu nebo minerálu. Může se jednat o únavu, popraskané koutky, křeče, padání vlasů a mnoho dalších příznaků. Další možností je otestovat si hladinu například vitaminu D, B12 nebo železa, ty dokážeme otestovat relativně běžnými krevními testy. 

Kyselina listová je první věc, na kterou se gynekolog zeptá, jestli bereš, když ti vyjde pozitivní těhotenský test. Jaký je alternativní názor?


Záleží na formě. Kyselina listová je syntetickou formou vitaminu B9, kterou si musí tělo přeměnit na aktivní formu vitamínu, aby jej mohlo využít. Podle výzkumu má ale 6 z 10 Evropanů genovou mutaci, která zabraňuje využití syntetické B9. Proto doporučuji aktivní formu kyseliny listové, tzv. folát, které umí tělo velmi dobře a bezpečně využít. Folát v těhotenství rozhodně doporučuji užívat. O syntetické kyselině listové mám pochybnosti. 

Výsledek užívání nutrikosmetiky není vidět hned. Je nějaký preparát, který působí okamžitě?

Hned je vidět efekt například jemného hořčíku, po jehož vypití se dobře vyspíte. Nicméně pro dlouhodobější efekt je potřeba užívat nutrikosmetiku alespoň tři měsíce.

Co potřebujete vědět, než začnete užívat nutrikosmetiku

  • Narozdíl od běžné kosmetiky se nutrikosmektika užívá orálně: tento skutečně alchymisticky odměřený mix z minerálů, vitamínů a stopových prvků se totiž zevnitř vstřebává do krevního řečiště rychleji, než když musí proniknout několika vrstvami kůže jako krém, který navíc nemá šanci dostat se až do nejhlubších a nejohroženějších vrstev.
  • Klasickou kosmetiku nevylučuje.
  • Nutrikosmetika není léčivo, ale potravinový doplněk.

foto: archiv Michaely Carter, archiv BioApotéky, Pinterest

anit@fashionbook.cz