Home / Life & style  / Living  / Konec kelímků a kabelek: Nová estetika Instagramu

Konec kelímků a kabelek: Nová estetika Instagramu

Opravdovost je mnohem vyšší komodita, sebevědomí znamená víc než krása.

Proč chodíte na Instagram? Převážná většina odpoví, že za inspirací. Co na sebe, kam se vydat, kde se najíst. Výkladní skříň dokonalých životů se ale začíná mladší generaci zajídat.

Stejně jako bylo před časem cool si založit blog, který měl jako součást názvu slovo „shoppaholic“, tak na Instagramu jste si ani neškrtli bez plastového kelímku na kávu, fotky značkové kabelky a selfíčka, které sice mělo v popisku filosofický citát, ale zobrazovalo vaši filtrem povzbuzenou tvář.

Tisíckrát opakované aranžmá, které má za cíl vzbudit u ostatních zájem a obdiv, se ale začalo zajídat. Sdílet své smoothie z posilovny, pas s letenkou, i výskok na pláži, je zkrátka trapas. Většina z nás už tuší, že podobné záběry nemají s přirozenou momentkou nic společného a přílišná snaha nebyla nikdy sexy.

Věhlasná loga kabelek vystřídalo chlubení se pomocí menších niche značek (ačkoliv s čímkoliv od Celine nešlápnete ani na dnešním Instagramu vedle) a na plastové kelímky na kávu rovnou zapomeňte. Vyfotit se s ním znamená, že jste asi neslyšeli apokalyptické poselství Grety Thunberg. To stejné platí o avokádovém toastu, víte kolik jihoamerických farmářů přišlo kvůli přehnané produkci avokáda o půdu?

Kdo by měl také čas se pečlivě aranžovat do složitých póz, které ve výsledku prozrazují, jak moc se toužíte podbízet svým followerům? Teenageři, kteří by z logiky věci měli snadno spadnout do osidel touhy po dokonalé krásy, ale na profesionální pózování a Photoshop už moc neslyší. Opravdovost je mnohem vyšší komodita, sebevědomí znamená víc než krása.

„Nejsem dokonalý/dokonalá a je mi to úplně jedno“, by mohlo být motto nejmladších uživatelů Instagramu. Zatímco článek od  The Atlantic, co hovoří o konci současné Instagramové estetiky, vyjmenovává hned několik velmi populárních influencerek, jejichž sebeprezentace je okořeněná o notnou dávku ironie, v Čechách na podobné online hvězdy stále čekáme.

Není ale pravda, že se tu vůbec nevyskytují. Stačí se podívat na třeba na účet Jany Pakočky, která je polovinou hipstr-foodblogu Vývařovna. Sebeironii uvidíte i u menších účtů mladších dívek, které sice followují sice třeba Jeanne Damas, ale rozhodně si na ní nehrají. Proč taky, když si ze sebe místo toho můžou udělat legraci?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Velikonoční 🐰 (c) @johanaposova 💕 #jezisvstalzmrtvych #jataky #wokeuplikethis

Příspěvek sdílený jana pakocka (@pakocka),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Sofie Círová (@sofiecir),

Velká část společenských trendů, a ty Instagramové nevyjímaje, přichází zpočátku z menší skupiny. Ve chvíli, kdy bude Instagram nabízet filtry, které mají záměrně vaši fotku „zošklivit“, se dá předpokládat, že i ony ambasadorky života na vysoké noze také podlehnou decentní sebeironii. Nabízí se také otázka, jakým směrem se Instagramová estetika vyvine do budoucna. Kabelky a kelímky budou passé, to je jasné. Ale i přes veškerou korektnost a touhu po diverzitě, je lidskou přirozeností snaha obklopovat se krásou a obdivovat vše nedosažitelné.

foto: Instagram

anit@fashionbook.cz