Home / Life & style  / FaceApp: Proč toužíme vidět své staré já

FaceApp: Proč toužíme vidět své staré já

Kromě toho, že je FaceApp aplikace, která sbírá naše data a dost pravděpodobně je využívá, v sobě ztělesňuje psychologický nekomfort.

Během několika dnů jsme skoro všichni zestárli o pár desítek let. Alespoň virtuálně. Díky aplikaci FaceApp, která nám umožňuje změnit barvu vlasů, přidá brýle, vousy nebo vytvoří naši důchodcovskou podobu. Svým prošedivělým selfiem se pochlubili nejen chroničtí sdíleči internetových mouder a nejrůznějších soutěží, ale také celebrity. Od Leoše Mareše, Chiaru Ferragni, Drakea, Jareda Leta a spousty dalších.

FaceApp je na trhu přitom od roku 2017, jen teď zažívá vlnu popularity. Za aplikací stojí společnost Wireless Lab se sídlem v Sankt-Petěrburgu. Ačkoliv vypadá celá záležitost nevinně, může využívat naše fotografie a jména neomezeně dlouho. Aplikaci si stáhlo 80 miliónů uživatelů z celého světa, ale Wireless Lab tvrdí, že údaje svých uživatelů do 48 hodin smaže. Můžete tak požádat také přes aplikaci samotnou. Americký senátor Chuck Schumer žádá, aby zacházení s daty u FaceApp prozkoumalo FBI, ale pak by měl o totéž požádat také v kauze Instagramu a Facebooku.

Mimo otázky o kyber(ne)nebezpečnosti FaceApp vzbuzuje další emoce: jsme zvědaví, jak budeme vypadat ve stáří. Děsí nás to, a zároveň, pokud máme možnost, chceme se podívat. Je to jako stroj času, odkud se můžeme vrátit stále mladí a krásní, s vypnutými očními víčky a neviditelnými nosoretními rýhami. Navíc naše budoucnost na fotce, kde jsme zestárli není, nevíme nic o svém dalším osudu.

Co je ale na FaceApp nejzajímavější: pokud jste aplikaci použili, pravděpodobně vás překvapilo, nakolik jste podobní někomu z rodiny. Možná díky takové hlouposti pak máme pro dotyčného příbuzného větší pochopení a vnímáme naši sounáležitost.

foto: Instagram

anit@fashionbook.cz