Home / Life & style  / Fashion  / Inovace i poetická krása v jarní kolekci H&M Conscious Exclusive

Inovace i poetická krása v jarní kolekci H&M Conscious Exclusive

Design je inspirován elegantním lůžkovým vlakem Le Train Bleu, který jezdil z Calais do Cote Azur v roce 1920.

Kolekce, která je vyrobena udržitelným, inovativním způsobem a z materiálů, jako je VEGEA alternativa veganské kůže a CIRCULOSE®, vyrobená z použitých textilií, v sobě spojuje okázalé večerní šaty, košile i obleky. V prodeji bude výhradně online od 26. března.

„Výchozí myšlenkou pro novou kolekci H&M Conscious Exclusive bylo okouzlující, bezstarostné cestování vlakem, konkrétně Le Train Bleu. Cítili jsme, že je to nádherně symbolická cesta H&M, jako společnost směřující k udržitelnosti. Byli jsme inspirováni dekadentními umělci jako byl Jean Cocteau a Pablo Picasso, kteří se zdržovali ve Villa Santo Sospir, v nádherném domě Francine Weisweillerové v Cap Ferrat. Chtěli jsme navrhnout oděvy, které by napodobovaly ten bezstarostný volný čas a které by byly poetické a moderní i v příštích letech. To je totiž pro nás definicí trvale udržitelného designu, „říká Ella Soccorsi, senior designér H&M.

 

Klíčové kousky kolekce

  • dlouhé vrstvené šaty z tylu – recyklovaného polyesteru
  • recyklované taftové mini šaty s plisovanými rukávy
  • extravagantní top s holými rameny s tylovými volány vyrobený z RENUTM – recyklovaného polyesteru z oděvů a tkanin
  • jednoduché, modré šaty s volány vyrobené z CIRCULOSE ®, přírodního materiálu sklizeného z použitých textilií
  • recyklovaná taftová blůza se zdobenými rukávy
  • casual plátěno – hedvábný blazer s grogrénovou kravatou

 

Zaostřeno na doplňky

Náušnice, koktejlové prsteny, čelenky i ozdoby na ramena jsou vyrobeny z recyklované mosazi a zinku. Speciálním kouskem jsou koktejlové pantofle, které jsou ozdobeny uzlíkem z recyklovaných přírodních korálků, co zbyly z minulé kolekce. Dají se nosit k čemukoliv: od kalhot, po večerní šaty. Stejně jako kožený vak s odnímatelnými popruhy.

Z čeho byla kolekce H&M Conscious Exclusive vyrobena?

Ze zbytků materiálu z předchozích kolekcí, včetně organického hedvábí, recyklovaného polyesteru – taftu a recyklovaných skleněných korálků. Dále je použit CIRCULOSE®, přírodní materiál vyrobený z recyklovaných textilií. Vzniká tak, že vyřazená celulózová vlákna se rozpustí v čistá, biologicky rozložitelná vlákna a poté se přemění v nová vlákna, nitě, tkaniny a oděvy. Součástí je také recyklovaný polyester RENUTM, vyrobený v unikátním procesu oděv-za-oděv, který plně uzavírá smyčku tím, že se oblečení a textilie, které by byly odhozeny, přemění do nové tkaniny.

Najdete tady i nový materiál VEGEATM, inovativní vegan materiál, zčásti vyrobený z dalších produktů výroby vína, kde jsou vyřazené vinné slupky, stonky a semínka přeměněné v  alternativu kůže.

V kolekci je použitý taky udržitelný materiál ECONYL®. Je to obnovený nylon vyrobený z vyřazených rybářských sítí.

Zajímavými materiály jsou taky recyklovaná mosaz a zinek z odpadové elektroniky,  či biologicky rozložitelné Corozo knoflíky, které jsou vyrobeny ze semen tropické palmy.

Poprvé je v kolekci uveden také denim vyroben ze 100% nebarvené organické bavlny v textilie, která je recyklovatelná a má nižší environmentální dopad, protože její výroba minimalizuje používání chemikálií a zjednodušuje opětovné použití zpracované vody.

V čem se jedná o inovativní postupy?

„Chtěli jsme, aby představené kousky, vyrobené udržitelným způsobem, vám vydržely celý život. Pracovali jsme nejen s přírodním materiálem, který získáváme z použitého textilu, ale také barvivo vyrobené z kávových zrn shromážděných z vlastních kanceláří H&M,“ vysvětluje kreativní poradkyně H&M Ann-Sofie Johansson.

foto: H&M,

#AD

anit@fashionbook.cz